Deel dit artikel
Later lezen?
Wil je dit artikel later (verder) lezen? Vul dan je e-mailadres in.
Gemeenten, arbeidsmarktregio’s en samenwerkingen
Financiering voor of door gemeenten, arbeidsmarktregio's of andere samenwerkingen.
Gemeenten en arbeidsmarktregio’s kunnen op verschillende manieren geld ontvangen om laaggeletterdheid te verminderen en voorkomen. Bekijk hier de meest relevante financieringen voor gemeenten en arbeidsmarktregio’s.
Subsidies gemeenten, arbeidsmarktregio’s en samenwerkingen
Via de Wet educatie en beroepsonderwijs (WEB) ontvangen gemeenten elk jaar budget voor de (regionale) aanpak van volwassenenonderwijs en laaggeletterdheid. Dit budget is voor opleidingen om de Nederlandse taal, rekenen en digitale vaardigheden te verbeteren. Iedereen die ouder is dan 18 jaar en niet inburgeringsplichtig is, kan gebruik maken van de WEB. In de Handreiking bestedingsruimte webmiddelen wordt meer duidelijkheid gegeven over hoe de webmiddelen besteed mogen worden.
- Status: doorlopend.
- Eerstvolgende ronde: jaarlijkse uitkering.
- Aanvragen door: aanvragen hoeft niet. De uitkering is wettelijk vastgelegd en wordt jaarlijks aan de contactgemeenten van de 35 arbeidsmarktregio’s uitgekeerd. Afhankelijk van de regionale constructie kunnen taalaanbieders aanspraak maken op de WEBgelden door de aanbesteding van de gemeente winnen of een subsidie-aanvraag te doen.
- Bedrag: voor 2025 is het WEB budget vastgesteld op 100,4 miljoen euro. Dit bedrag wordt verdeeld over de 35 arbeidsmarktregio's. Het beschikbare budget per gemeente is afhankelijk van de WEB-gelden die de regio ontvangt en de keuze voor inkoop/aanbesteding of subsidie.
- Bekijk de complete Wet Educatie en Beroepsonderwijs hier.
Centrumgemeenten ontvangen tot en met 2028 ook aanvullende financiële middelen voor de coördinatie van een regionale aanpak basisvaardigheden. Het Rijk maakt deze uitkering elk jaar over aan de centrumgemeenten van de 35 arbeidsmarktregio’s.
- Status: doorlopend.
- Eerstvolgende ronde: jaarlijkse uitkering,
- Aanvragen door: aanvragen hoeft niet. De uitkering is wettelijk vastgelegd.
- Bedrag: Het beschikbare bedrag is vastgesteld in de meicirculaire gemeentefonds 2026 en wordt wordt verdeeld over 35 arbeidsmarktregio’s.
- Ga voor meer informatie naar de website van de Rijksoverheid.
Het programma Erasmus+ biedt allerlei mogelijkheden voor begeleiders, leerders en betrokkenen in de formele, informele en non-formele volwasseneneducatie. Erasmus+ helpt je je kennis en vaardigheden op peil houden of iets nieuws te leren of maken. De projecten die Erasmus+ subsidieert in het kader van volwasseneneducatie, zijn gericht op inclusie en deelname aan de maatschappij van volwassenen.
- Status: doorlopend.
- Erasmus+ biedt meerdere actielijnen:
- De mobiliteitsprojecten (KA1) bieden begeleiders, leerders en betrokkenen uit de volwasseneneducatie de kans om nieuwe kennis en vaardigheden in het buitenland op te doen. Voor deelnemers met een functiebeperking of met een sociale of economische achterstand is bovendien extra financiële steun beschikbaar. De projecten kunnen van korte duur zijn (6-12 maanden) of van lange duur (12-24 maanden)
- De Partnerschappen (KA2): Om de volwasseneneducatie te versterken, kunnen instellingen en organisaties in Nederland op kleine of grote schaal samenwerken met organisaties in andere landen. Dit kan grootschalig en kleinschalig.
- Centrale acties: Het programma Erasmus+ stimuleert ook activiteiten die bijdragen aan innovatieve beleidsontwikkeling, en samenwerkingsprojecten op het gebied van sport. De subsidieaanvraag van deze centrale acties loopt via het Uitvoerend Agentschap Onderwijs, audiovisuele media en cultuur (EACEA) in Brussel.
- Aanvragen door: organisaties die met of voor lerende (jong)volwassenen werken en waarbij leren of ontwikkelen van deze (jong)volwassenen gericht op het bevorderen van inclusie en/of het toe leiden richting de arbeidsmarkt centraal staat.
- Bedrag: afhankelijk van de activiteitenlijn die je kiest variëren de bedragen van een paar duizend euro voor kortlopende mobiliteitstrajecten tot mogelijk meerdere tonnen als het gaat om een langdurige cooperation partnership.
Belangrijk:
- Erasmus+ stelt enkele belangrijke prioriteiten centraal, waaraan subsidieaanvragen moeten bijdragen. Hierdoor is deze subsidie o.a. ook interessant voor mensen met een beperking of uit de LVB doelgroep:
- Inclusie en diversiteit
- Digitalisering
- Duurzaamheid, milieu en klimaat (Green Erasmus+)
- Participatie
- Meer informatie over de Erasmus+ Volwasseneneducatie vind je hier: https://www.erasmusplus.nl/subsidie/volwasseneneducatie
Met het innovatiebudget stimuleert het ministerie van BZK samenwerking en innovatie tussen overheidsorganisaties. Het initiatief moet een positief effect hebben op hoe burgers en ondernemers de digitale overheidsdienstverlening ervaren.
- Status:
- Aanvragen: de volgende aanvraagronde opent in maart 2027
- Aanvragen door: Het innovatiebudget is aan te vragen door alle Nederlandse overheden. Dus zowel provincies, gemeenten, waterschappen, ministeries en uitvoeringsorganisaties.
- Budget: Het totaalbudget voor 2026 bedraagt € 3.000.000,-
- Kleine projecten zijn projecten tot en met € 200.000. De verplichte eigen bijdrage voor deze projecten bedraagt 25%. In aanvang geldt hiervoor een apart budget van 1 miljoen Euro.
- Grote projecten zijn projecten boven de € 200.000. De verplichte eigen bijdrage voor deze projecten bedraagt 40%. De bijdrage vanuit het Innovatiebudget is maximaal € 800.000 per project. In aanvang geldt hiervoor een apart budget van 2 miljoen Euro.
- Meer informatie over de regeling vind je hier.
Gemeenten ontvangen geld van de Rijksoverheid uit het gemeentefonds. Hiermee betalen zij een deel van hun uitgaven. Gemeenten mogen zelf bepalen waar ze dit geld aan besteden. Ze leggen daarover verantwoording af aan de gemeenteraad.
- Status: doorlopend.
- Bedrag: De Rijksoverheid informeert de gemeenten in mei, september en december over de omvang en de verdeling van het gemeentefonds. Hoeveel geld individuele gemeenten uit het gemeentefonds krijgen, hangt af van de kenmerken en de belastingcapaciteit van de gemeenten:
- aantal inwoners;
- aantal jongeren;
- aantal uitkeringsgerechtigden;
- oppervlakte van de gemeente;
- grootte van de watergebieden.
- Ga voor meer informatie naar de meicirculaire 2026 van de website van de Rijksoverheid.
Deze regeling is bedoeld om een regionaal op maat gemaakt onderwijsaanbod aan te kunnen bieden aan laagopgeleiden en laaggeletterden. Dit maakt Leven Lang Ontwikkelen (LLO) mogelijk bij deze doelgroep. Zo kunnen kwetsbare werkenden en werkzoekenden hun positie op de arbeidsmarkt verbeteren. Voor deze regeling was een budget van €42,9 miljoen beschikbaar. Per aanvraag is minimaal €125.000 en maximaal €2,2 miljoen (Europees deel van Nederland) of €500.000 (Caribisch Nederland) beschikbaar.
Met steun van het Nationaal Groeifonds zijn in februari 2025 de subsidies toegekend voor 21 regionale LLO-Collectieven.
- Status: Lopend
- Aanvragen door: Samenwerkingsverbanden bestaande uit minimaal een opleider, overheidsorganisatie en werkgeversorganisatie
- Aanvragen voor: Een regionaal op maat gemaakt onderwijsaanbod voor laagopgeleiden en laaggeletterden om hun positie op de arbeidsmarkt te verbeteren
- Aanvraagtijdvak: gesloten.
- Totale budget beschikbaar: Voor deze regeling is een budget van €42,9 miljoen toegekend.
Meer informatie lees je op de website van het LLO Collectief: https://llo-collectief.nl/subsidieregeling/ Op de website van DUS-I lees je meer over de regeling: https://www.dus-i.nl/subsidies/llo-collectief-laagopgeleiden-en-laaggeletterden. De volledige subsidieregeling vind je hier.